VÔŇA MATERINEJ DÚŠKY

V detstve som obľubovala chvíle, kedy sme vybehli na najbližšiu lesnú lúku a zberali rôzne liečivé bylinky.  Potešilo nás, keď sme objavili kopčeky s materinou dúškou.

Vo vysokej tráve sme niekedy našli tvrdé fialové hlavičky betoniky,  žlté zvončeky divozelu, či trezalku. Občas sme našli miesta so skorocelom, alchemilkou.

Doma sme pestovali medovku, mätu, nechtík, kamilky. Pili sme zdravé čaje. Niekedy sme sa kúpali v bylinkových vývaroch alebo som videla, ako sa pripravuje tinktúra, obklad, či sirup.

Keďže časom sme na lesných lúkach našli menej liečivých bylín, začali sme si aj tie z lúk, pestovať doma  v záhradkách, predzáhradkách, skalkách, v črepníkoch na terase.

Teraz je obdobie, kedy sa darí materinej dúške. Vlaňajší záhon sa opäť rozšíril o niečo viac. Táto bylinka s plazivou, pri zemi zdrevnatenou stonkou vyrastá miestami do výšky 20 -30 cm. Jej asi 12 cm konce, ktoré sa ťahajú k slnku sú zelené, obklopené drobnými rôzne tvarovanými lístkami, s malými fialovými kvietkami. Spolu vytvárajú krásnu scenériu, ktorá lahodí oku, ale aj včelám, hmyzu, motýľom.

Naklonili ste sa niekedy počas kvitnutia od mája do augusta nad  takýto fialový záhon? Ten koncert spojený s príjemnou vôňou je jedinečný. Keď sa pridajú teplé slnečné lúče, kvety sa úplne rozvinú, vôňa začne byť silne prenikavá, je čas pre zber. Tak sme sa aj my,  teraz pustili do zberu. Strihanie veľkého záhonu nám išlo od ruky. Zrazu sme zmenili tú krásnu fialovú nádheru, na zelenú. O pár dní opäť zakvitne, späť do fialova.

 

Teraz časť materinej dúšky sušíme, pripravujeme zásoby na čaj. Zo sušenej sa môže pripraviť podľa potreby aj zápar, kloktadlo, koreninu, ktorá má využitie v kuchyni. Z čerstvej mäty si robme tinktúru, olejček, sirup a môžeme aj olej.

Čaj

Príprava čaju je jednoduchá. Jednu lyžičku materinej dúšky zalejeme 200 ml vody a necháme lúhovať 5-15 minút. Čaj pomáha pri nachladnutí, nádche, chrípke, bolesti hrdla, pri vykašliavaní hlienov, upokojuje priedušky.

Zlepšuje stav pri liečbe zápalov močových ciest. Pri tráviacich problémoch stimuluje tráviaci trakt, pôsobí preventívne proti rôznym črevným parazitom a baktériám.

Má všeobecné protizápalové a dezinfekčné účinky – predovšetkým čo sa týka kože a slizníc. Pôsobí skrášľujúco a liečivo aj na pokožku, využíva sa pri liečbe akné, rôznych typov ekzémov a vriedkov.

Zmierňuje menštruačné bolesti a tehotné ženy ju zvyknú popíjať pred pôrodom na zabezpečenie jeho hladkého priebehu. Vhodná je aj pri liečení sa z rôznych druhov závislostí, predovšetkým alkoholizmu a fajčenia.

Čaj pomáha aj tým, ktorí, sú pod neustálym stresom. Potláča úzkosť, zlepšuje nočný spánok a upokojuje. Preventívne a posilňuje obranyschopnosť organizmu.

Kvitnúca vňať obsahuje 0,2-0,6% silice, flavonoidov, kyseliny ursolovej, trieslovín a horčín.

Kloktadlo, obklad, kúpeľ

Stará mama  z materinej dúšky pripravovala kloktadlo, ktoré slúžilo na odstraňovanie zápachu z úst. Pripravuje sa podobne ako obklad alebo  kúpeľ.   200 gramov sušených  byliniek,  prevaríme v 2 litroch vody. Vývar scedíme a podľa potreby použijeme na kloktanie, obklad, či kúpeľ. Kúpeľ prekrvuje a dezinfikuje pokožku.

Korenina

Vhodné je použiť jemne rozdrvenú materinu dúšku aj pri príprave jedál. Do krémových polievok, omáčok a na mäso.

Tinktúra

Zvonka môžeme použiť tinktúru na ošetrovanie menších povrchových rán, na natieranie, aj ako (silnejší) obklad.

Vnútorne ju užívame zmiešanú s vodou alebo čajom. Zmierňuje bolesti hlavy, pri migrénach, hučaní v ušiach, používa sa na ošetrenie drobných poranení na zuboch a ďasnách, napomáha pri nadúvaní a tráviacich ťažkostiach.

Na jej prípravu potrebujete čerstvú materinu dúšku, jemne rozdrvenú, ktorú zalejme 40% liehom. Uzatvorenú fľašu treba odložiť na slnečné a teplé miesto a po 2 týždňoch precediť.

Sirup

So sirupom sa dá zlepšiť voda na pitie alebo čaj, pri prechladnutí. Sirup z materinej dúšky sa môže robiť rôzne.

Rýchly sirup

4 hrste čerstvej posekanej materinej dúšky zalejeme 2 litrami vlažnej prevarenej vody. Postupne pridáme 50 g kyseliny citrónovej a prikryté necháme vylúhovať do druhého dňa. Scedíme, pridáme 2,5 kg kryštálového cukru (alebo čistý stéviový cukor) a povaríme 20 minút na slabom ohni. Rozlejeme do menších fliaš a uchovávame v chlade.

Sirup s vrstvením cukru

Kvety a stonky sa naložia do pohára, prevrstvia sa cukrom a silne natlačia. Nechajú sa tri týždne stáť na slnečnom mieste. Po scedení sa cukrom presýtené stonky a kvety opláchnu vodou a voda sa pridá do sirupu. Sirup sa pomaly zahusťuje na sporáku. Nesmie vrieť.  Sirup nemá byť prihustý.

Olej z materinej dúšky

Do tmavej sklenenej fľaše vložíme nasekanú materinu dúšku a zalejeme ju celú rastlinným olejom. Môžeme použiť akýkoľvek panenský olej lisovaný za studena, pričom ideálne sú oleje bez výraznej arómy ako je napríklad ricínový olej. Uzatvorenú fľašu umiestnime do chladnej, tmavej miestnosti, kde sa bude materina dúška minimálne mesiac lúhovať. Po vylúhovaní olej precedíme cez gázu a môžeme ho začať používať na aromaterapiu.

Vankúšiky a vrecká

Nasušenú materinu dúšku môžete vložiť do malého vankúšika spolu s vatou. Pomrvením vankúšika medzi prstami, sa uvoľní príjemná vôňa, ktorá podporí lepší spánok. Vôňa vydrží  približne 6 -12 mesiacov.

Ak chcete viac prevoňať byt, rozvešajte si na viacero miest vrecká s materinou dúškou. Takéto vrecúško môže byť vhodný darček pre priateľov.

Nežiadúce účinky

Kontraindikácie nie sú vo všeobecnosti známe. Môže mať negatívny vplyv na činnosť štítnej žľazy v prípade, že sa berie vo veľkých dávkach.

Všetkého veľa škodí, preto je vhodné robiť obmenu aj v pití čajov. Každá bylinka má svoj účinok. Aby to zasiahlo celý organizmus, treba mať v zásobe viac byliniek.

Nabudúce ideme zberať levanduľu.

Written By
More from Baja

STAROSTLIVOSŤ O RUKY?

Ruky sú pre náš život dôležité. Nielen hmat, ich sila, zručnosť, ale...
Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *