MÔJ ŽIVOT KONEČNE BEZ ZÁPCHY

„To už je piaty deň a moje 4-ročné dieťa  má zápchu, poraďte, čo mám urobiť!“ píše mladá mamička v jednej facebook skupine.

O pár dní sa zopakuje podobná správa. „Poraďte, trpím zápchou a bojím sa ísť k lekárovi, lebo ma pošle na kolonoskopiu.“ V zapätí čítam príspevok, v ktorom žiada o radu pri zápche ležiaca tehotná mamička, ktorá už všetko vyskúšala a nič nepomáha.

Pod  týmito a ďalšími príspevkami je viac ako stovka rád. Niektoré sa opakujú. Často sú rady smerované na konzumáciu kompótov, a to slivkových, čerešňových, marhuľových, alebo vody z kompótov, sušených sliviek, konzumáciu jablka, pomaranča, figy na lačno, čaje zo senného listu, glycerínové čipky, až po lekára a dookola.

Zápcha je veľmi nepríjemná pre ľudský organizmus. Nevhodná strava, stres, sedavý spôsob života, nedostatok pohybu, zadržiavanie stolice, zápal v tele, nežiadúce vedľajšie účinky liekov,  a iné, narušujú prirodzenú funkciu hrubého čreva, čo sa môže prejaviť zápchou. Tento problém sa vyskytuje u detí, ľudí v strednom, aj staršom veku. Okrem bolesti v črevách, bolenia v hlave, zlej nálady sa  niekedy privodia aj  hemoroidy a infekcie.

V istom čase som aj ja mala tieto problémy a za nimi prišli iné, vážnejšie. Myslela som si, že sa stravujem zdravo. Ale hektická doba, málo tekutín, anémia, stres, opakované zápaly v tele urobili svoje aj u mňa.  Spočiatku som každé ráno jedla poctivo ľanové  semiačka, ktoré sa máčali vo vode celú noc. Pila som čaje zo senného listu. Jedla som veľa orechov, zeleniny, pripravovala som si všetky možné recepty, len aby prišlo k náprave. Keď som bola disciplinovaná a dodržiavala som aj pitný režim, trochu to pomohlo. Niekedy som mala pocit, že to vydržalo len chvíľu a problém bol späť.

Až kým sa ku mne nedostal jeden výborný nápoj v sklenenej fľaši, kde boli v správnom pomere vybraté najúčinnejšie druhy ovocia a zeleniny, ktoré s vedeckou presnosťou vedeli ovplyvniť metabolizmus. Ovocie acerola, rakytník rešetliakový, kustovnica čínska a rada ďalších výťažkov (z  mrkvy, paradajok, červeného pomaranča, hrušiek, červeného a bieleho hrozna, citróna, manga a olivového oleja), toto všetko zmenil.  Stačilo ráno a večer dať si štamperlík nápoja na zdravie a bolo po problémoch.

Za tie roky vidím, ako si ľudia všetkých vekových kategórii, ktorým som ho doporučila, pripíjajú skutočne na zdravie. Upravili si vďaka nemu stravovanie, lebo viete, naše telo sa potom naladí samo a začne si pýtať čo chce jesť a koľko toho chce skonzumovať.

Tento nápoj je vhodný, aj keď príde nečakane teplota, bolesť hrdla alebo chcete mať peknú zdravú pokožku. Dokonca v lete vie udržať dlhšie bronz na pokožke.

 

Written By
More from Baja

KAŽDÝ DEŇ MÔŽETE ZAČAŤ

Zaklopala potichučky na dvere, čo som až po chvíľke dokázala rozpoznať, že to nie...
Read More

Pridaj komentár